Bezpieczny Powiat Hrubieszowski

Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Hrubieszowski" OPP

Czytaj na głos

Warsztaty dotyczące przemocy w rodzinie oraz współpracy z IPK – Uwaga Przemoc !


W dniu 07 czerwca br. w kawirence Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się warsztaty zorganizowane dla członków Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski” oraz wolontariuszy dotyczące zagadnień przemocy w rodzinie.

Warsztaty odbyły się w ramach zadania publicznego – „Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym” pt. „Działania w ramach interwencji kryzysowej w zakresie pomocy osobom dotkniętym przemocą domową – Modernizacja Interaktywnego Punktu Konsultacyjnego – Uwaga Przemoc !”, dofinansowanego przez Gminę Miejską Hrubieszów.
W warsztatach oprócz członków Stowarzyszenia udział wzięli pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie. Łącznie w warsztatach uczestniczyły 23 osoby.

Prezes Stowarzyszenia Zdzisław Kosakowski przedstawił zebranym plan spotkania i nakreślił w skrócie najważniejsze cele projektu.

Głównym celem projektu jest dostarczenie bezpłatnej, specjalistycznej usługi doradczej osobom dotkniętym przemocą domową za pośrednictwem Internetu. Celem pośrednim jest także edukacja prawna osób dotkniętych przemocą oraz uświadomienie im, że z przemocą domową należy i można skutecznie walczyć. Cel projektu jest zbieżny z dotychczasową funkcją realizowaną przez Stowarzyszenie za pośrednictwem IPK, a sprowadzającą się w szczególności do niesienia pomocy osobom słabszym, dotkniętym trudną sytuacją rodzinną wywołaną przemocą domową. Beneficjentami realizowanego zadania są głownie osoby dotknięte przemocą domową, głównie kobiety i osoby nieletnie. Celem projektu jest dostarczenie tym osobom instrumentów, które pozwolą im dowiedzieć się o ich prawach, a także o tym, że z przemocą domową należy walczyć. Zadanie polega na przebudowaniu Interaktywnego Punktu Konsultacyjnego, który obecnie funkcjonuje na stronie stowarzyszenia –  www.stowarzyszenie-bph.hru.pl oraz przygotowaniu warsztatów dla wolontariuszy stowarzyszenia, którzy posiądą na nich niezbędną wiedzę do sprawnego poruszania się w tematyce osób dotkniętych przemocą domową. Przebudowa będzie polegała na przeglądzie zawartości IPK przez zatrudnionego w tym celu prawnika, który dokona niezbędnych aktualizacji i uzupełni zawartość IPK a następnie omówi je z wolontariuszami stowarzyszenia na warsztatach. Na warsztatach obecny będzie także psycholog, który przygotuje dla wolontariuszy temat dotyczące tych zagadnień.

W oparciu o przygotowane materiały przez prawnika i psychologa nastąpi przebudowa i uzupełnienie treści IPK na stronie stowarzyszenia przez wolontariusza zaangażowanego do tego projektu, oraz uruchomione zostanie forum dla osób potrzebujących i zainteresowanych przemocą domową, na którym będą mogły dzielić się swoimi doświadczeniami i ewentualnie pomagać sobie nawzajem. Informacje odebrane przez wolontariuszy na warsztatach pozwolą także na pomoc osobom potrzebującym w sytuacjach kiedy nie mają oni możliwości skorzystania z IPK.

Na temat profilaktyki przemocy w rodzinie referat przygotowała psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Hrubieszowie Pani Aneta Dyl – Tarnawska.

Przedstawiła formy i skutki przemocy w rodzinie, mity i stereotypy przemocy w rodzinie oraz zasady pierwszego kontaktu z ofiarą przemocy. Wykład trwał dwie godziny lekcyjne.

Po wystąpieniu Pani psycholog odbyła się pogawędka zebranych wolontariuszy, gdzie przekazywali sobie własne doświadczenia zawodowe związane z przemocą w rodzinie. 

Po części oficjalnej zebrane osoby udały w miejsce gdzie zorganizowany został poczęstunek i przy grillu kontynuowane były dyskusje.

Skip to content