Bezpieczny Powiat Hrubieszowski

Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Hrubieszowski" OPP

Czytaj na głos

Finał konkursu „Świadomie i bezpiecznie”


W dniu 14 czerwca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie odbył się finał konkursu „Świadomie i bezpiecznie”, który był podsumowaniem XIII edycji programu profilaktycznego „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”.

Program realizowany jest przy współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie, Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie, Straży Miejskiej oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie. Honorowy patronat objęli Starosta Hrubieszowski oraz Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”.

Założeniem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o zagrożeniach  z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w swym codziennym życiu, rozwijanie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie takich niebezpieczeństw, a także zapoznanie młodzieży  z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dla osiągnięcia celu konkursu pomocne będą pogadanki i szkolenia przeprowadzone w szkołach biorących udział w programie oraz polecana literatura.  

Do eliminacji finału powiatowego każda szkoła wystawia 5 uczestników, uczniów klas, w których odbyły się pogadanki i spotkania z realizatorami programu.

Uczestnikami Konkursu są uczniowie klasy II szkół ponadgimnazjalnych powiatu. Do konkursu zgłosiły się następujące szkoły: Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, Zespół Szkół Nr 3 w Hrubieszowie, Zespół Szkół Nr 4 w Hrubieszowie oraz Liceum Ogólnokształcące w Horodle.

Finałowy konkurs składał się z 4 konkurencji: Prezentacja – celem tej konkurencji jest zaprezentowanie, szkoły, osób przygotowujących drużynę do udziału w finale, członków  drużyny oraz czynników , które miały wpływ na przystąpienie szkoły do Konkursu ze szczególnym uwzględnieniem elementów bezpiecznego funkcjonowania w środowisku.

Test – celem tej konkurencji jest przeciwstawienie się  różnym zagrożeniom występującym wśród współczesnej młodzieży  typu:  alkoholizm,  narkomania,  przestępczość  poprzez  upowszechnianie wiedzy i  kultury literackiej ze szczególnym uwzględnieniem literatury z zakresu tematu oraz wykształcenie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy.

Plakat – głównym celem jest zaprezentowanie możliwości spędzania czasu wolnego, połączonego z nauką i szeroko rozumianymi zasadami bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach związanych z życiem codziennym

Inscenizacja – Głównym celem tej konkurencji jest przedstawienie zagrożeń  wynikających  z uzależnienia od: alkoholu, narkotyków, nikotyny oraz innych substancji psychoaktywnych oraz wskazanie alternatywnych dla tychże zagrożeń form spędzania czasu wolnego (akceptowanych społecznie i zgodnych z prawem).

Po podliczeniu wyników za poszczególne konkurencje, okazało się że trzy szkoły (ZS Nr 1, ZS Nr 3 oraz LO Horodło) zgromadziły taką samą liczbę punktów – 299. W związku z tym jury w składzie: Przewodniczący Tomasz Sułkowski, Edyta Krystkowiak, Sylwia Heś, Jacek Pudło, Usowski, Marcin Kosakowski, podjęło decyzję, że zwycięzcą zostanie drużyna, która zgromadziła najwięcej punktów stosując metodę – 3pkt za zwycięstwo w każdej z kategorii i odpowiednio 2pkt za 2 miejsce i 1 pkt za 3 miejsce.

Po podsumowaniu punktacji okazało sie, że zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Nr 1w Hrubieszowie.

Wystapiła ona w składzie: Angelika JeleńDamian TarasiukPiotr NiedźwiedźMaciej PawlukMarcin Kwaśniewski. Opiekunem drużyny był Pan Daniel Buchowiecki.

Uczestnicy, którzy zajęli miejsca II – IV dostali dyplomy i nagrody pocieszenia w postaci albumu „Zwykłe – Niezwykłe Ziemi Hrubieszowskiej” ufundowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie.

Przedstawiciele zwycięskiej drużyny otrzymali dyplomy, albumy „Zwykłe – Niezwykłe Ziemi Hrubieszowskiej” oraz tablety, które ufundowali Starosta Hrubieszowski i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. prof. Wiktora Zina w Hrubieszowie, natomiast nagrodę dla szkoły – Notebooka – zakupiło Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Hrubieszowski”.

Skip to content