Bezpieczny Powiat Hrubieszowski

Stowarzyszenie "Bezpieczny Powiat Hrubieszowski" OPP

Czytaj na głos

Konsultacje w Lublinie


W dniu 03 kwietnia br. w Lublinie w Hotelu „Huzar” odbyło się spotkanie zorganizowane przez Związek Biur Porad Obywatelskich, który zaprosił organizacje pozarządowe, zajmujące się poradnictwem prawnym lub obywatelskim do udziału w spotkaniu konsultacyjnym. 

Konsultacje odbywają się w ramach projektu „Opracowanie kompleksowych i trwałych mechanizmów wsparcia dla poradnictwa prawnego i obywatelskiego w Polsce”, którego celem jest wypracowanie modelowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania systemu poradnictwa prawnego i obywatelskiego, obejmujących zasady działania, współpracy, finansowania i oceny.

W oparciu o stworzony model, zespół projektowy opracuje propozycję spójnej polityki państwa skierowanej do podmiotów świadczących poradnictwo prawne i obywatelskie.

Cele konsultacji:

1. Przedstawienie wariantów modelu systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego  i zebranie opinii na jego temat.
2. Wymiana doświadczeń między praktykami poradnictwa obywatelskiego na temat ich codziennej pracy.
3. Zapoznanie się z ofertą współpracy i bezpłatnych szkoleń przy wdrażaniu modelu bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego.

Najważniejszej obszary tematyczne poruszane w trakcie konsultacji:

1. Odbiorcy bezpłatnych usług poradniczych.
2. Profil doradcy (rola zawodowego prawnika a rola doradcy obywatelskiego).
3. Wypracowane metody udzielania porad prawnych i obywatelskich.
4. Kontrola jakości porad.
5. Standardy poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
6. System wsparcia instytucji poradniczych i samych poradników.

Korzyści dla uczestników/czek:

1. Możliwość wypowiedzenia się w kwestiach, które ich bezpośrednio dotyczą. Każdy z uczestników/czek może wczuć się w rolę eksperta, którego głos jest ważny i istotny. Szczególnie w sytuacji, gdy raport z uwagami uczestniczek i uczestników, będzie miał wpływ na ostateczny kształt modelu bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego  Polsce.
2. Wiedza na temat rozwiązań, które są proponowane na poziomie polityki państwa w obszarze poradnictwa prawnego i obywatelskiego.
3. Wymiana doświadczeń odnośnie pracy poradniczej z innymi osobami i  organizacjami zajmującymi się tą problematyką.

Skip to content