Inicjatorami założenia stowarzyszenia byli Jerzy Janusz Adamczk – radny Rady Powiatu w Hrubieszowie, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa oraz Zdzisław Gieruń – Komendant Powiatowy Policji w Hrubieszowie. Wśród 24 członków założycieli stowarzyszenia byli działacze samorządowi szczebla powiatowego i gminnego, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu, działacze organizacji pozarządowych oraz emeryci służb porządkowych powiatu.
Zebranie założycielskie stowarzyszenia, na którym wybrano komitet założycielski odbyło się 28 maja 2001 r., a na przewodniczącego grupy założycielskiej, która miała za zadanie rejestrację stowarzyszenia oraz zorganizowanie pierwszego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia i wybranie jego władz wybrany został Zdzisław Kosakowski, Starosta Hrubieszowski.
9 września 2001 r. opinię pozytywną dla działalności stowarzyszenia wydał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, 19 września 2001 r. stowarzyszenie uzyskało rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym, a 15 października 2001 r. odbyły się pierwsze wybory władz stowarzyszenia.
Decyzją członków założycieli do zarządu stowarzyszenia I kadencji wybrani zostali; Zdzisław Kosakowski – prezes zarządu (pełnienie tej funkcji zaprzestał w dniu 10 marca 2022 r. w wyniku złożenia rezygnacji), Zdzisław Gieruń – wiceprezes zarządu, Tadeusz Gałęzowski – skarbik oraz Lucjan Pióro i Jarosław Woźniak – członkowie.
Na wniosek zarządu 19 października 2004 r. stowarzyszenie otrzymało status Organizacji Pożytku Publicznego i otrzymało możliwość pozyskiwania przychodów na finansowanie swoje działalności z odpisów 1 % od podatku PIT.
Dla usankcjonowania nawiązanej wcześniej współpracy z 2. Hrubieszowskim Pułkiem Rozpoznawczym im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” ze Stowarzyszeniem i po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Obrony Narodowej w dniu 15 października 2012 r. zawarte zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Jednostką Wojskową Nr 4055 i Stowarzyszeniem, ustalające szczegółowy zakres tej współpracy. W porozumieniu określono
m.in.; zadania z zakresu obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz podejmowania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej poprzez inicjowanie współdziałania w zakresie organizacji przedsięwzięć popularyzujących wartości wywodzące się z tradycji narodowej i kulturowej państwa i narodu polskiego, inicjowanie i współdziałanie w podejmowaniu działań mających na celu popularyzację dorobku oręża polskiego, w tym formacji działających poza granicami kraju i w podziemiu, jego znaczenia dla budowania państwowości, tradycji i dorobku państwa polskiego oraz wspieranie akcji mających na celu popularyzację służby w Siłach Zbrojnych oraz przedsięwzięcia służące popularyzacji dorobku kulturalnego i tradycji Wojska Polskiego.
Zadania stowarzyszenia określone zostały w statucie, który w miarę upływu lat i zmieniających się potrzeb był aktualizowany, a jego obecna wersja umieszczona jest w zakładce “Statut” menu głównego.
19 września 2019 r. stowarzyszenie obchodziło uroczyście swoją 18-tkę, patrz TUTAJ Podczas zorganizowanego z tej okazji okolicznościowego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia zaprezentowano zaproszonym gościom 18-letnią działalność w formie multimedialnej, patrz TUTAJ
Na 2021 roku stowarzyszenie planowało obchody 20-lecia swojej działalności, jednak ze względu na wprowadzenie ograniczeń spowodowanych pandemią COVID – 19 zrezygnowało z tych planów.
Pomimo ograniczeń covidowych stowarzyszenie nie zaniechało swojej działalności. Z inicjatywami stowarzyszenia w okresie od września 2019 r. do chwili obecnej można zapoznać się klikając na zakładkę “Aktualności” oraz facebook.